WWW czy nie WWW? Oto jest pytanie.

Artykuł ma odpowiedzieć na kilka pytań. Czy adresy www pisać z www, czy bez www i dlaczego akurat tak? Odpowiemy też na pytanie skąd się www wzięło i do czego służy.

Czyli czy lepiej napisać adres w postaci: roborobi.pl czy www.roborobi.pl?

Mała dygresja, www to anagram angielskiego zwrotu world wide web – czyli coś jak światowa sieć.

Zacznijmy jednak od najważniejszego,

www.roborobi.pl i roborobi.pl,

to dwa inne adresy (!). W rzeczywistości nic, poza względami praktycznymi, nie stoi na przeszkodzie, aby www.roborobi.pl i roborobi.pl wskazywały na dwie różne strony internetowe. Dzisiaj jednak zwykło się uznawać, że www.roborobi.pl i roborobi.pl wskazują na tę samą usługę. Przedrostek www informuje, iż mamy do czynienia z subdomeną (www.) adresu roborobi.pl. Domena roborobi.pl może mieć wiele takich subdomen, np. blog.roborobi.pl, ftp.roborobi.pl i wiele innych.

Każdy z tych adresów jest przeznaczony dla innego rodzaju usług, na który wskazuje dany adres. Subdomena www oczywiście została zarezerwowana dla strony internetowej. Należy sobie w tym miejscu wyjaśnić, że we wczesnym etapie funkcjonowania sieci dla wielu użytkowników nie było oczywiste, że Google.com, to adres strony www i właśnie owa subdomena www informowała użytkownika, że tutaj można uzyskać dostęp do takiej usługi jak strona internetowa, a nie np. do FTP jak pod subdomeną ftp.roborobi.pl.

Oto jest pytanie – czyli co wybrać?

W tej kwestii nie udało się jak dotąd obrać jednolitego stanowiska. O ile bez problemu ustalono, że strona www powinna absolutnie wspierać oba adresy, o tyle nie udało się jak dotąd obrać jednolitego stanowiska w stosunku do tego, która z form powinna stanowić główny adres – z www czy tzw. goła domena (bez www).

Osoby zachęcające do korzystania z gołych domen wskazują, że są one krótsze w zapisie, że www jest w rzeczywistości zbędne oraz, że zapis taki jest bardziej estetyczny (kwestia gustu).

Pomimo tych argumentów, osobiście skłaniam się do tego, aby jednak jako adres główny wybrać domenę z www.

Pamiętajmy, że niektórzy ludzie zawsze wpisują www, niektórzy nie, a jeszcze inni tylko wtedy gdy jest on zawarty w URL strony. Źródłem tych rozbieżności jest fakt, że wielu ludzi nie rozumie dwóch rzeczy. Po pierwsze, nie rozumieją skąd owo www się bierze. Po drugie nie wiedzą, że sieć to nie cały internet. Właśnie to jest pierwszy argument, który przemawia za tym, aby pozostawić www. Informuje to użytkownika, że www to nie jedyna usługa dostępna w internecie. Istnieją także takie usługi jak FTP, DNS, e-mail etc..

Technikalia – dla wytrwałych

Techniczny powód, przemawiający za stosowaniem www dla dużych i bardzo dużych stron www jest taki, że duże serwisy są odwiedzane przez ogromną liczbę użytkowników, udostępniają dużą liczbę usług, korzystają z wielu subdomen i są hostowane w chmurze.

W przypadku hostowania olbrzymich serwisów, dostawca hostingu chce mieć możliwość zmiany rekordów DNS, aby w przypadku awarii móc przekierować ruch na działający serwer. W tym celu musi używać rekordu DNS CNAME, ale naga domena nie ma takiego rekordu! Jeżeli nie hostujesz dużej strony i jesteś pewien, że twoja strona nigdy taka nie będzie, to ta informacja ma dla ciebie małe znaczenie.

Druga sprawa techniczna to korzystanie z ciasteczek. Jeżeli mimo wszystko, rozdzieliłeś różne usługi na subdomeny, to tworząc pliki cookies w subdomenach, mogą one nie być widoczne pod gołą domeną (aktualnie można to naprawić używając RFC 6265, ale nie wszystkie popularne aplikacje posiadają tę implementację).

Co na to Google?

Z punktu widzenia osób zajmujących się pozycjonowaniem stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO) ważne jest to, aby ustalić główny adres strony i przekazać te ustalenia do Google. W tym celu przesyła się odpowiednią informację do administratora wyszukiwarki internetowej oraz stosuje przekierowanie (np. najpopularniejsze przekierowanie 301) z jednego adresu na drugi (np. z bez www na www.roborobi.pl). Należy pamiętać, aby nie zaniedbać tych czynności, ponieważ Google usuwa zduplikowane treści z sieci i dopóki nie poinformujemy, że oba adresy odnoszą się do tej samej zawartości, dopóty będzie je traktował jak dwie oddzielne strony internetowe, które wyglądają tak samo i zawierają tę samą treść – a więc najprawdopodobniej jedną treść usunie ze swojej bazy, według swojego widzi misie.

Ojciec, brać www? Brać!

Warto jako główną domenę ustawić domenę z www i zrobić przekierowanie z gołej domeny na domenę z www.

Niezależnie od tego jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać o tym, aby zachować konsekwencję w wyborze, szczególnie w czasie publikacji odnośników do naszej witryny. Z pewnością będzie miało to znaczenie dla wyszukiwarek internetowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *